Víkend na horách

By  |  0 Comments

LingaDore Lounge - Onawa
Lingadore

Mezi námi je spousta milovníků zimního období a nadšenců pro zimní sporty. Ti, kteří mezi ně patří, by neměli zapomínat na pořádné funkční oblečení, spodním prádlem počínaje.

Vrátíme-li se trochu do minulosti, zjistíme, že tak v polovině devadesátých let minulého století bylo funkční prádlo známé pouze opravdovým nadšencům. Situace se později změnila, a o praktickou stránku tohoto prádla se začalo zajímat více a více lidí. V čem tato funkčnost spočívá? V moderních technologiích došlo k vylepšení syntetických materiálů na vyšší úroveň. Podařilo se převést vlhkost a pot na vnější stranu tkaniny, což byla zejména pro sportovce velice příjemná zpráva. Při sportu je pot díky těmto vláknům odveden na povrch a oproti bavlně oděv zůstane suchý stejně jako pokožka, která se pak pomaleji ochlazuje, a proto zůstává tělo mnohem déle v teple.

Nejčastějším syntetickým materiálem jsou polyesterová vlákna. Ta mají jemnou nasákavost, jsou pevná a je možné je barvit. Drobnou nevýhodou je složitější praní. Funkční prádlo ze 100 % polyesteru je ovšem vhodné spíše do horkého počasí, v zimě příliš nezahřeje. Dalším materiálem je polypropylen, který má nízkou hmotnost, žádnou nasákavost. Malé mínus tohoto materiálu je, že ho nelze barvit.

Marie Meili Cotonella
Marie Meili                                                     Cotonella

Chystáte-li se vyrazit na hory, například lyžovat, dáme vám několik rad, jak se nejlépe obléci podle následujících tří vrstev funkčnosti oblečení. První, velice důležitou vrstvou, která se přímo dotýká našeho těla, je funkční spodní prádlo, proto by mělo být vždy z materiálů té nejvyšší kvality. Tato vrstva má za cíl odvádět pot do ostatních vrstev a tělo udržovat v suchu a teple. Patří sem nejen spodní rádlo, ale i ponožky a trička.

Další vrstvou by měla být vrstva termoizolační, ta vás ochrání před venkovním chladem, nepropustí zimu a izoluje námi vytvořené teplo. Napomáhá také odvádět pot do další vrstvy. Termoizolační vrstvu zajistí funkční roláky a mikiny. Poslední, třetí vrstvou, je svrchní oblečení, které tvoří bariéru mezi organismem a okolím a chrání tělo. Do této vrstvy patří kalhoty a bundy.

Vraťme se však ještě k funkčnímu prádlu. To by se mělo vždy vybírat s ohledem na to, k čemu bude použito. Je velice důležité zvolit především odpovídající velikost, aby docházelo ke správnému odvodu potu. Funkční prádlo by mělo být přiléhavé, ale samozřejmě i pohodlné.

Pokud se někdo rozhodne využívat funkční prádlo, neměl by zapomínat na jeho správnou údržbu, co se týče praní. Prádlo by se mělo vždy prát rubovou stranou, aby nedošlo k poškození vlákna, maximálně na 40 stupňů, v žádném případě nepoužívat aviváž a nesušit jej v sušičce. Toto prádlo se nesmí ani žehlit, protože by došlo k porušení vlákna a již by nesplňovalo svůj účel.

Un: usualFunkční prádlo je vyráběno v mnoha variantách –  funkční spodní prádlo, spodky, trika s dlouhým i krátkým rukávem, s roláčkem nebo celorozepínací.

Ještě jste neměli tu čest funkční prádlo vyzkoušet? Nebojte se, jděte do toho a jistě budete mile překvapeni a určitě spokojeni.

Un: usual

Bc. Denisa Matras