NA PLÁŽ SE HODÍ KAŽDÉ TĚLO

By  |  0 Comments

 

Každým rokem se začátkem léta v médiích objevuje téma „bikiny body“ a já mám každým rokem dojem, že to, jak budeme vypadat v bikinách, je záminkou předepsat nám celoživotní dietu. Se stálou touhou, vypadat na pláži co nejlépe, jsme přesvědčené, že musíme hubnout. S tukovými polštářky se musí pracovat, jinak nás může někdo obvinit, že se o sebe nestaráme!

Příkladem takového přístupu je nedávné lamentování nad „módou ošklivosti“ herečky Anny Kaczorowské, která si na svém instagramovém účtu stěžovala, s jakou hrdostí mladí lidé ukazují svá přirozená, obyčejná těla, která jsou podle ní prostě nezajímavá. Nedostatek snahy vylepšit svůj vzhled dokonce přirovnala k „brodění v bahně“ („Je to pořád bahno, i když všichni křičí, že je to v pořádku, podle mě je to jen pohodlné bahno“).

Spokojenost s tím, jak vypadáme, je ve skutečnosti vzácná. Podle údajů WHO patří například mezi nejvíce nespokojené se svým vzhledem v Evropě Polky. Mezi teenagery se více než polovina domnívá, že jsou příliš tlustí, i když většina z nich vůbec netrpí nadváhou, a děti od 8 let věku se cítí sexuálně neatraktivní (!), což naznačuje, že problém je mnohem složitější, protože v tomto věku potřeba být sexuálně atraktivní asi není zcela v pořádku. Bombardování reklamami na plavky, ve kterých dominují štíhlé modelky, tomu mnoho nepomáhá.

Lingadore

Domluvme se – blíží se další docela zvláštní léto. Zdá se, že globální pandemie, ve které žijeme již dva roky, snad konečně dospěje ke konci. Mnoho lidí se očkuje, počet případů klesá, omezení se uvolňují. Místo toho, abychom se stresovaly, jestli jsme nenabraly nějaká kila navíc při práci z domova, měly bychom se radovat, že si konečně můžeme vydechnout a odpočinout si. Myslím, že v tomto přesvědčení nejsem sama. Dejme si proto pauzu a nenechme se trýznit. Buďme k sobě shovívavé a jen tak si ležme na pláži tak, jak jsme. V pěkných polských a českých plavkách. Máme přece výborné firmy vyrábějící spodní prádlo, takže nebudou chybět ani plavky!

Čemu se vyplatí věnovat pozornost při nabídce plus size plavek?

V první řadě je dobré si uvědomit, že není „plus size“ jako „plus size“. Ne každá žena nad velikost 42/44 má kulatý tvar prsou a dokonce si dovolím říci, že většina z nich ho nemá. Máme různé tvary, menší i větší prsa, menší i větší hýždě a stehna, měkčí i tvrdší křivky, ale i různé typy postav, které odpovídají celému spektru, nelze je přirovnat jen hruškám nebo jablkům. Nabídka plavek by to měla respektovat nebo alespoň nabízet více než jeden design.

Za druhé, přestaňme se snažit zakrýt co největší část těla! Ne každá žena plus size musí chtít zahalovat bříško do jednodílných plavek nebo tankin. Chceme víc než jen černé plavky, jejichž hlavním úkolem je držet nechtěný tělesný tuk na uzdě, aby nikdo neměl podezření na jeho existenci. Chceme také dvoudílné plavky – sportovní verzi a verzi na ležení na okraji bazénu! Chceme efektně střižené jednodílné plavky s průstřihy! Sníme o větší rozmanitosti v nabídce plavek pro velká prsa a velké hýždě. Více kombinací bikin typu mix&match! Více efektních stylů, barev, věcí, které mají být dekorativní, ne maskovací!

Dalším důležitým tématem je zpevnění. Ne, nechceme, aby se plavky zaměřovaly na zeštíhlující efekt, ale to neznamená, že chceme/můžeme nosit bikiny vyrobené z trojúhelníkových kusů látky a šňůrek. Plus size tělo je náročnější. Při běžném pohybu nesmí nic vypadnout. Samozřejmě je rozdíl mezi zpevněním, které lze očekávat u sportovních plavek a zpevněním plavek primárně okrasných. Přesto – střih je důležitý a měl by zohledňovat váhu a pohyblivost poprsí.

Ale jak to bude vypadat?

Tato část cílí spíše na výrobce než na obchody, ale pokud máte v nabídce plus size plavky, ukažte je na všemožných plus size modelkách. Nejen na blogerkách z kategorie „dokonalá těla“.

Jako blogerka spodního prádla si tady trochu střílím do vlastních řad, ale když si prohlížím katalogy, plus size produkty se většinou prezentují na jedné modelce, takže jen na jednom typu postavy. Ve většině případů, pokud chci vidět, jak plavky vypadají na podobném těle, jako mám já, musím příklady hledat ne na stránkách výrobce, mezi propagačními materiály nebo produktovými fotkami, ale na specializovaných, tematických místech. Na nadměrných blozích nebo instagramových účtech. Podle mého názoru by plus size móda neměla být jen pro plus size lidi. Ukažme širšímu publiku, včetně toho, kdo nehledá striktně produkty této kategorie, že všechna těla jsou dobrá. Nevěřím, že nelze najít více než jednu okouzlující modelku pro produkty plus size.

 

Které značky plavek byste měli znát?

O tom, že polské a české značky spodního prádla nejsou v žádném případě horší než zahraniční značky, není třeba nikoho přesvědčovat. Také co se týče plavek, nemáme se za co stydět. Z větších výrobců plavky nabízí např. Triola, Timo, Fantasy Italia, Ava a Gaia. Z menších značek stojí za zmínku Volin, který šije jedno a dvoudílné plavky retro stylu v široké škále velikostí. Rozsáhlým sortimentem se může pochlubit i Novella. Společnost Akcent nabízí jednodílné a dvoudílné plavky s několika variantami kalhotek. Na druhou stranu značka La Shelly nemá příliš širokou nabídku, ale produkty cílí striktně na lidi velikosti L a výše. Ale značka Feba vyrábí plavky i pro amazonky!

A co zahraniční značky? Samozřejmě Britové: Panache, Elomi, Freya a Curvy Kate a australská značka Seafolly. Vyplatí se seznámit i s nabídkami dalších evropských značek, jako je slovinská Lisca nebo rumunský Jolidon. Německá Naturana nabízí vcelku klasické možnosti s převahou jednodílných modelů.

Vsaďte na rozmanitost!

Post-pandemická realita může vést ke konzervativnímu přístupu, pokud jde o propagované produkty. Dle mého názoru však zpestření nabídky nejen co se týče typů modelů, ale i velikostí a stylů přizpůsobených různým siluetám, přinese jen samé výhody. Kromě budování image značky body-positive se o body-positivitě stále více mluví, přiláká zákazníky, kteří hledají plavky jen těžko i v těch nejlepších obchodních řetězcích. O to věrnější budou místům, která dokážou naplnit jejich módní fantazie a ukázat, že trendy nejsou jen pro štíhlé. Ráda bych přestala být mezi těmi, které ví, že jedinou možností v katalogu pro jejich velikost jsou černé jednodílné plavky, naopak sním o tom, že nebudu vědět, jaké plavky si ze široké nabídky stylů a barev vybrat.

 

                                                                                                                           Lola Noir, www.miskidwie.pl