SLOW FASHION neboli UDRŽITELNÁ MÓDA

By  |  0 Comments

Jedno z nejžhavějších a nejdiskutovanějších témat současné doby. Je třeba chránit přírodu, zdroje pitné vody a planetu celkově. Není žádnou novinkou, že textilní průmysl je jedním z nejméně ekologických výrobních odvětví. A to se rozhodně musí změnit!

 

Ano udržitelná móda je díky svým výrobním postupům dražší, ale také kvalitnější a výrobky zpracované inovativními metodami déle vydrží. Výrobci této módy nesází na kvantitu, ale především na kvalitu. Udržitelnost však nespočívá pouze v ekologické výrobě, ale také v dodržování základních lidských práv, což znamená mimo jiné řádnou odměnu za odvedenou práci. Kvalitní kousky oblečení jsou svým nositelům věrné mnohem déle než většina oblečení zakoupeného v levných řetězcích, kde kvalita odpovídá ceně.

Ekologická výroba textilu spočívá v pravém slova smyslu ve správném přístupu od samého počátku, kde je zahrnuto již samotné pěstování, sklízení a zpracování bavlny. Již tento proces sám o sobě je pro planetu velice náročný díky velké spotřebě pitné vody a množství odpadních látek, které zde vznikají.

Říká vám něco název upcyklace? Spoustě určitě ano, úžasné na tom je, že už se netýká jen domácích kutilů a kutilek, kteří si nepotřebné textilie přetvoří na něco jiného, užitečného v domácnosti, ale zajímají se o ni i různé firmy. Zpracování již použitých textilních výrobků na něco jiného ve velkém, je jistě obrovský krok kupředu, vstříc ekologické planetě.

Dalším, stále oblíbenějším způsobem, jak šetřit naši planetu, je nákup z druhé ruky. Ať už jsou to bazárky, second handy nebo jiné zdroje nabízející použitou módu. A co na tom… často se nám oblečení okouká dříve, než ho stačíme obnosit. A právě takové oblečení může ještě udělat spoustu radosti někomu jinému, kdo ho bude několik dalších měsíců nosit s láskou. Je mnoho lidí, kteří i přesto, že by si mohli koupit jakékoli značkové oblečení, volí raději tuto cestu. Možná pro dobrý pocit, že pro naši planetu také něco dělají, nebo prostě proto, že mají rádi „oblečení s příběhem“.

Ne každý však nosí rád oblečení, které před ním už nosil někdo jiný. Z toho důvodu se snaží spousta firem jít s dobou a vyrábět nové kolekce nejen konfekce a textilu, ale i spodního a nočního prádla nebo domácího oblečení, ekologickou formou a z ekologických materiálů, které se vyrábějí za pomoci recyklace.

Takoví výrobci jsou na svou výrobu patřičně hrdí a snaží se všechny své stávající i potencionální odběratele o nových technologiích užívaných při výrobě jejich produktů informovat, získat tak novou klientelu, která je ochotna nakupovat pouze eko-výrobky a podílet se tím alespoň malou měrou na ochraně přírody a klimatu pro další generace.

Chcete-li také trochu přispět na na dobrou věc, v tomto případě pomoci chránit přírodu, přírodní zdroje a planetu jako takovou, nebojte se přidat k prodejcům ekologických výrobků a přesvědčte své zákazníky, že udržitelná móda má smysl.