SPRÁVNÁ ÚDRŽBA JE ZÁKLADEM

By  |  0 Comments

Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. K tématu „správná údržba spodního prádla“ se vracíme po několikáté a jistě ne naposledy. Rozhodně není na škodu si občas připomenout, že ne každý typ praní se pro tento druh oblečení hodí. Pokud je našim cílem, aby naše prádlo bylo co nejdéle pěkné a splňovalo svoji funkci, musíme mu věnovat tu správnou pozornost.

Ruku na srdce, kolik z nás, dámy, používá pravidelně ten správný prací prostředek určený k šetrnému praní nebo speciální sáček na praní jemného prádla? Nebudu rozhodně tvrdit, že právě já jsem ta, která je vždy a za každých okolností precizní a že přes správná pravidla údržby nejede vlak. Ale pojďme si zopakovat všechny zásady správné údržby už jen proto, abychom měly alespoň nějaký čas špatné svědomí a snažily se je všechny zase chvíli dodržovat.

A tak se vraťme k titulu článku – Správná údržba je základem. Jakkoli se tato věta může zdát nadsazená, věřte, že tomu tak opravdu není. Jste ochotny investovat nemalé peníze do svého vzhledu, potažmo šatníku včetně spodního prádla? Věřte mi, že v momentě, kdy nebudete údržbě věnovat tu správnou péči, vaše snaha přijde velice rychle vniveč. Myslím, že všechny bez rozdílu očekáváme, že nám prádlo vydrží co nejdéle krásně jemné, funkční a příjemné tělu, stejně jako v momentě, kdy jsme si ho zakoupily.

Samozřejmě, nejlepší volbou je prát prádlo ručně, je to nejšetrnější způsob vzhledem k materiálům, ze kterých je ušito. Ale řekněme si upřímně, dnes už ručně pere opravdu málo kdo, a právě proto byly vymyšleny prací sáčky, které mají prádlo ochránit při praní v pračce před přílišným třením materiálů, poničením zapínání a drobných ozdob, které většinu prádélka zdobí. Důležitá je také bezpochyby teplota vody a prací prostředek, který na praní prádla použijeme. Vyloženě nepřítelem je v tomto případě aviváž, která narušuje pružnost materiálů. Takže prádlo sice budete mít krásně voňavé, ale po několika vypráních ztratí svoji flexibilitu.

Neméně důležitým aspektem je také správné ukládání spodního prádla tak, aby se co nejméně pomačkalo – především vyztužené košíčky, a také aby vám zabralo co nejméně místa ve vašem šatníku. Nejlépe se na správné ukládání osvědčily zásuvky nebo různé boxy. Prádlo můžete elegantně poskládat tak, abyste měly přehled o barvách, typech a střizích. Pak přesně víte, kam sáhnout pro bavlněné, krajkové nebo sportovní prádlo podle příležitosti, ke které si chcete prádlo obléci.

Nikdy nezapomeňte věnovat zvýšenou pozornost ukládání prádla s vyztuženými košíčky, ať jsou to podprsenky, body nebo plavky. Přestože výztuž je dnes již v převážné většině z měkkých molitanových materiálů i ony se nesprávným ukládáním mohou zdeformovat. Nikdy je proto neprolamujte do sebe, nejlépe je ukládejte volně, pokud vám to místo dovolí, a pokud ne, ukládejte jednu na druhou a dejte při tom pozor na zapínání a ozdobné prvky, aby vám neponičily krajky a jemné materiály u ostatního prádla.

To bychom asi v kostce měly vše, na co nesmíme při údržbě a uchovávání spodního prádla nikdy zapomínat. Takže, milé dámy, věřím, že vám několik měsíců vydrží odhodlání dělat vše správně a vaše prádélko bude krásné a podle určitých zásad nejen vyprané, ale také uložené na správném místě, kde bude čekat na další příležitost, aby vám mohlo udělat radost😊.