CO ČEKAT U DÁMSKÝCH PLAVEK?

By  |  0 Comments

  …aneb vitamínu D „plavky otevřené“!

   Připomeňme si krátce, že plavky doby předkovidové charakterizovala určitá konzervativní střídmost a purismus. Korektnost kvetla a vítězila. Patrná byla jak snaha neuvádět do rozpaků ženy s ne  zrovna dokonalými křivkami tak i přeháněný respekt ke kulturám jiného vyznání. Ano, byla to doba tankín, koupacích šatů a kalhot, zvýšených pasů kalhotek, topových podprsenek, burkin a koupacích hidžábů J. Převažovaly plavky jednodílné. K bikinám bojujícím o své místo na slunci se skoro automaticky přidávala parea nebo pestré šátky k dalšímu zahalení.
   Téměř tři roky útlumu vynuceného pandemií skryly tyto plavky do šuplíků. Léta koupacího klidu ale paradoxně posloužila k zmrtvýchvstání dříve běžných atributů dámských plavek. Těmi vždy bylo zdůraznění ženských křivek, určitá vyzývavost, rafinovanost a oslava krásy ženského těla. Impulsem k návratu a rovnou také obětí doby se pak stal americký volnočasový trend „Underboob“. Ten přinesl novinku ve formě otevřeného košíčku (open cup)  nebo bandeau střihu a částečně odhalil ňadra, zpravidla esteticky upravená (i z dosud nevídané spodní strany). Dílem z důvodu omezeného turismu, ale také nezvykle odvážného řešení, se tento americký trend v evropských turistických destinacích příliš nevidí a brzy se na „underboob“ asi i zapomene.
   Ovšem při pohledu na aktuální střihy plavek prezentované především na amerických molech, lze říci, že underboob spustil restart „plavkové sexuální revoluce“. Současné kolekce plavek, byť určených především pro přehlídková mola, se doslova skokem posunuly k dalšímu odhalování a sexy vzhledu. Viditelný je vliv rostoucí komunity tzv. latinos, ke kterým miniaturní a dráždivě úsporné střihy mini-plavek prostě patří.
S postupným oživováním turistického ruchu a rostoucím zájmem o plavky, tak lze předpokládat, že řada dnes odvážných řešení se v umírněnější formě promítne i do tradičně konzervativnějších prodejních kolekcí.
   Co tedy současné plavky především charakterizuje?? Zkonfrontujte níže uvedené s přiloženými ilustračními fotografiemi:

– extrémně vykrojené nohavičky s ultra nízkými boky,
– přední díl ve tvaru štíhlého V, zakrývající u 1-dílných plavek břicho často až k pupíku a  neposedným předním
  dílem  „zkroceným” pod prsy vodorovnou paspulí nebo stuhou,
– minimalistický přístup u jedno i dvoudílných plavek (brazilský přístup),
– zadní díly kalhotek v provedení string, příp. s nahrazením úpletu pouhou transparentní PU páskou evokující úplnou
  nahotu,
– tradiční dvě ramínka u podprsenek více nahrazována úvazy za krkem, různě kříženými ramínky vepředu i vzadu  
  nebo šerpovým vedením pouze přes jedno rameno..
– asymetrické střihy a „vykrajovaná“ řešení mnohdy stírající hranici mezi 1 a 2-dílnými plavkami.
 
   Díky postupujícímu vývoji jak materiálu tak i šicí techniky si návrháři mohou dovolit značně odvážnější střihová řešení, která ovšem nebudou pro každého a od nositelky těchto plavek budou vyžadovat i trochu odvahy a důvěry v návrháře…
   Z pohledu používaných materiálů a s přihlédnutím k zachování cenové dostupnosti výsledné kreace jsou častěji zastoupeny jednobarevné úplety a jejich kombinace, vč. kombinací mnohdy nesourodých materiálů. Potkají se tak ve výrobku základní elastické úplety s tkaninami, nánosovými úplety, umělou elastickou kůží, různými tkanicemi, šňůrami, stuhami nebo prádlovými tyly a elastickými síťkami. Doplňků je vidět méně ale nabídku naopak zpestřuje návrat žabičkových pletenin nebo po úspěchu u prádla i plavky háčkované…
   A plavky pánské? No, comment – shorty se dále zkracují a přiléhají, sem tam rozparek, jindy praktická kapsička na zip, ale jinak velká NUDA J!
  Vážené čtenářky, je na místě vyčistit zásuvky od plavek s povolenými gumičkami, sebrat odvahu a jít si vybrat nějaký ten pro vás přijatelný kompromis z výše popsaných módních řešení. Místa v zavazadle pak zabere určitě méně…

Logo:  ALTRA a.s., Martin K á r y c h

I