PATENT NA SEXY PRSA

By  |  0 Comments

Patent, který stvořil sexy prsa: s vitalitou, energií a dynamikou

 V módní branži není mnoho výrobků, které byste mohli vidět na pultech skoro čtvrtstoletí. Móda je vrtkavá dáma a svůj diktát mění každou sezónu. Přesto je tu jeden vynález, který ženy už dlouho chtějí a kupují. A to prosím na něj stačily jen nůžky a odvaha střihnout! Model podprsenky 22000 je v tuzemsku legendární a nosí jej desetitisíce žen. Jako patent je od roku 2005 chráněn zápisem u Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky. O rok později získal ocenění Czech Made, které v dalších letech ještě dvakrát obhájil.

Přirozeně kulatá jako od Michelangela

Ne, určitě to snadné nebylo. Když v roce 1999 nastoupily do české Trioly dvě mladé návrhářky, Dana Čermáková a Eva Peřinová, dostaly od vedení volnou ruku k tomu, aby navrhly něco WOW! Takový model podprsenky, který by mohl konkurovat světovým značkám, jež se v 90. letech draly na český trh. „Když si prolistujete tehdejší katalogy, tak si všimnete, že na trhu byly nejčastěji tři fazóny podprsenek. Nevyztužené, dále vyztužené push-up s hladkými koši pro malá prsa a podprsenky s kosticemi a tence vyztuženými košíčky. A ty se tenkrát šily jen ze dvou dílů,“ říká Eva Peřinová a listuje dobovými prospekty. „A koukněte, ta prsa jsou v nich tak trochu deformovaná. Byla jsem tenkrát mladá a původní dvoudílná konstrukce sešívaných košů se mi vůbec nelíbila,“ hodnotí situaci návrhářka, která v Triole pracuje dodnes.

Chcete mít v dekoltu dva kameny nebo vitální prsa?

„Popadla jsem nůžky a ten spodní díl jsem rozstřihla na dva kusy. Samozřejmě musíte tušit jak. S kolegyní Danou jsme jej pak vypracovaly do krásně kulatého tvaru. Průlomové bylo, že jsme takto rozstřihly vyztuženou podprsenku s kosticemi. Donutily jsme všechny kolem nás, aby si model vyzkoušely. Nejen ve firmě, ale i doma – k novému tvaru se vyjadřovaly naše sestry, švagrové, maminky, kamarádky. Po úpravách vznikla fazóna, která ňadra krásně zaoblila a vytvořila jejich přirozený tvar. Bylo to prostě SEXY! Totiž v„push-upce“ vám prsa zkamení, jsou z nich dva neživé kusy. V našem zaobleném patentovaném modelu si zachovají vitalitu. Okolí i vy najednou cítíte jejich energii a dynamiku. V tom je ten hlavní fór! Prsa v našem modelu, který jsme pojmenovaly 22000, jsou pevná a přitom živá a něžná. Žádná z nás tenkrát netušila, že se novinka u zákaznic tak rychle ujme a bude se vyrábět další čtvrtstoletí,“ vzpomíná Peřinová.

Opisovaný originál

„První karta na model 22000 byla v Triole založena dne 2.11.1999. To je takový rodný list a přesný  podklad pro výrobu. Tenkrát jsme to vše psaly ručně a všechny velikosti jsme kreslily a rozkreslovaly také ručně. Dodnes je vše uloženo v našem archivu,“ vyhledává dokument Dana Čermáková. Od prvního uvedení byl o novinku obrovský zájem. „Byl z jemného jednobarevného úpletu, měl kostice, tence vyztužené koše sešité ze tří dílů (tzv. T-šev podle písmene T), s malou kytičkou na středu mezi koši a s ozdobnými poutky na ramínkách. Po nečekaném úspěchu jsme si dodaly odvahu a vymyslely desítky dalších krajkových i hladkých variant. A pustily se do větších a větších velikostí. Jenže záhy nás začali ostatní výrobci kopírovat – sice neznali přesné poměry stran a neuměli střih ve správných poměrech zvětšovat, ale to plagiátorství nám vadilo. A tak dala firma svému patentu oficiální podobu a od roku od roku 2005 jsou její vybrané originální modely chráněny u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR. Tady v Čechách jsme dodnes jediní s ‚patentem‘ na krásný dekolt,“ říká s nadsázkou spoluautorka ikonického prádla.

Prsa na dračku

Oblíbenou podprsenku nosí u nás desetitisíce žen. Některé už dlouhá léta žádný jiný model neoblékly. „Měla jsem nedávno v kabince na pražských Hájích paní a nabízela jsem jí naše modely,“ vzpomíná profesionální stylistka prádla Žaneta Ilutanová. „A ona na každý: Mám, mám, mám. Tak jsem jí ukázala dvě úplně poslední novinky, ty si vyzkoušela a vzala. Sdělila mi, že má doma sbírku těchto fazón, jinou podprsenku si už více než 10 let neoblékla.“

Ženy se do tohoto „zaobleného modelu“ doslova zbláznily a chtěly všechny možné velikosti. Jedna z prvních na trhu byla C75, to byla tenkrát nejběžnější žádaná velikost podprsenky. „Ale dnes bychom si s ní skutečně nevystačili,“ doplňuje Jiří Smékal, vedoucí výrobního závodu Triola v Horním Jiřetíně. „Šijeme ji nyní od velikosti B po G a H. Kromě prádla chtěly po nás ženy v tomto sexy střihu i plavky. Těch žádostí bylo tolik, že jsme se tím začali zabývat. Plavky s patentovanými koši jsme začali vyrábět v roce 2005. S úspěchem je šijeme dodnes,“ dodává Smékal.

Pevná prsa i pozice na trhu

A musíme dodat, že košíčky sešité ze tří dílů, tedy dnešní podprsenky střihu T-Fit, jsou stále oblíbené. Drží se mezi trojhvězdím nejprodávanějších modelů značky. Např. za posledních 30 měsíců (počítáno i s dobou kovidovou) jsou v prodeji na jasné 3. pozici. Triola jich za tu dobu prodala více než 65 000 ks. „Na prvním místě s téměř 150 000 prodanými kusy je náš nejoblíbenější bestseller Perfect-Fit pro velká prsa. Na druhé pozici pak model se sníženým středem Top-Fit, na třetím naše legenda,“ upřesňuje Smékal. I v letošním roce představil český výrobce ve svých kolekcích několik těchto unikátních modelů a nebudou samozřejmě chybět ani v roce příštím.

Jak se šije originál

Patentovaná podprsenka 22000 (a její modifikace) se skládá až z 20 látkových dílků a z 26 druhů materiálů (úplety, krajky, tyl, nitě, lemovky, vyztužení nebo-li fíbr, posunovače, kroužky u ramínek, háčky a očka, tunel, kostice, ozdoby a aplikace atd.). Příprava, nastříhání, sešití a zabalení představuje celkem 33 pracovních operací. K sešití jedné podprsenky je použito až 68 metrů nití. U  malých velikostí modelu 22000 je nejsložitější operací našití lemovky-paspule do výstřihu a z ní  pak vytvoření poutka pro ramínko. Chce to velkou zručnost a um, jde tu o milimetry. Paspulka má totiž pro každou velikost podprsenky jiný rozměr. Výroba jedné podprsenky, tedy nastříhání (zde je na místě napsat nařezání, neboť krajky se řežou ručně na pásové pile, ostatní materiály se vysekávají na tzv. cutteru), sešití všech dílů až po zabalení trvá profesionálům z Horního Jiřetína cca 25 minut.